Jak uprać kurtkę puchową?

Jak uprać kurtkę puchową?

Chociaż zimy już nie są takie mroźne i śnieżnie jak jeszcze kilka lat temu, puchowa odzież, a przede wszystkim kurtki, to wciąż najczęstszy wybór jeśli chodzi o ubrania zimowe. Ciepłe, trwałe, z naturalnych materiałów – puchowe kurtki, jeśli zadbać o nie odpowiednio, będą służyć latami. Aby jednak tak się stało, trzeba poświęcić im odpowiednią ilość uwagi, zwłaszcza gdy chodzi o ich pranie. Dowiedz się jak uprać kurtkę puchową w domu – lub oddaj ją do pralni i miej problem z głowy.

Jak prać kurtkę puchową, żeby cieszyć się nią przez lata?

Miejska legenda głosi, że puchu nie powinno się prać, gdyż po praniu straci on swoje właściwości. Jest w tym ziarenko prawdy – puchowej odzieży nie można potraktować jak standardowego prania, gdyż wtedy z pewnością dojdzie do jej zniszczenia. Ale, potraktowana z odpowiednią uwagą i pieczą kurtka puchowa, nie tylko nie odniesie szwanku podczas prania, ale zyska też odrobinę świeżości.
Jeśli zdecydujemy się na upranie kurtki we własnej pralce, warto przy tym trzymać się pewnych zasad, które pozwolą wydłużyć życie naszej puchówce.

Jak prać puchową kurtkę w domu – krok po kroku

  • Wybierz odpowiedni detergent, dedykowany dla prania puchu – na rynku obecnie znajduje się ich kilka. Warto zajrzeć na stronę producenta kurtki, gdyż często poleca on konkretny środek. Przed praniem warto dokładnie wyczyścić dozownik na proszek, tak aby detergent do prania pierza nie zmieszał się z pozostałościami proszku użytego przy poprzednim praniu
  • Metka to rzecz święta – sprawdź jakie wytyczne dotyczące prania zamieścił producent. Ich nieprzestrzeganie może doprowadzić do puchowej katastrofy
  • Aby zabezpieczyć materiał kurtki przed przypadkowym rozpruciem, zasuń wszystkie zamki i zapnij kieszenie, a następnie wywróć kurtkę na lewą stronę
  • By uniknąć zbicia puchu, wrzuć do pralki kilka piłeczek tenisowych (czystych!). Uderzając w kurtkę podczas prania, piłeczki zapobiegną nadmiernemu sklejeniu się pierza
  • Jeśli Twoja pralka nie posiada specjalnego programu do prania tkanin delikatnych, ustaw temperaturę na 30-40 stopni i prędkość wirowania na maksimum 600 obrotów

Odpowiednie suszenie to gwarancja sukcesu

Po wyjęciu kurtki z pralki może przerazić Cię fakt, że jest ona płaska jak naleśnik. To nic strasznego, mokre pierze traci sporo na objętości. Jeśli odpowiednio ją wysuszysz, będzie wyglądała jak nowa!
Najłatwiejszym sposobem na wysuszenie puchowej kurtki jest suszarka bębnowa lub pralko suszarka. Wtedy wybieramy program dla tkanin delikatnych, ustawiamy temperaturę nie wyższą niż 60 stopni i suszymy do momentu, w którym kurtka zyska swoją poprzednią objętość.

Jeśli jednak nie mamy suszarki, rzecz jest zdecydowanie bardziej pracochłonna, ale nie niemożliwa. Najważniejszą zasadą podczas “tradycyjnego” suszenia puchowej kurtki jest to, że nie wolno nam jej powiesić jak zwykłego prania. Jeśli kurtka będzie wisieć, puch opadnie na dół i tam się zbije i poskleja, a kurtka straci swoje właściwości. Odzież puchową należy położyć na płasko w jakimś przewiewnym miejscu i co kilka godzin ręcznie rozbijać puch – strzepywać, oklepywać i obracać kurtkę. Tradycyjne suszenie może trwać nawet ponad dobę, nie należy go bowiem przyspieszać żadnym dodatkowym źródłem ciepła.

Pranie w pralni – szybko i bezpiecznie!

Jeśli nie chcemy się “bawić” w domowe pranie puchu i nie wiemy jak uprać kurtkę puchową, albo na przykład przeraża nas ręczne suszenie z braku suszarki automatycznej w domu, rozwiązanie jest bardzo proste – pralnia. Zdecydowania większość pralni oferuje szereg programów specjalnych, w tym właśnie ten do prania puchu. Oddając więc puchową kurtkę w ręce specjalistów, nie musimy martwić się o nic – ani o dobór odpowiedniego detergentu, ani o to, czy odpowiednio wybraliśmy program, a przede wszystkim nie musimy zawracać sobie głowy czasochłonnym i pracochłonnym suszeniem. Pralnia to również dobre rozwiązanie, jeśli zabrudzenia są trudne i wiemy, że program do delikatnych tkanin nie poradzi sobie z nimi, lub gdy potrzebujemy naszą kurtkę czystą i świeżą “na już”.

Pranie odzieży puchowej powinno wejść w nawyk każdemu, kto z takiej odzieży korzysta. Odświeżenie nawet czystej z pozoru kurtki pozwala pozbyć się roztoczy i kurzu, który z pewnością nagromadził się w puchu podczas letniego pobytu kurtki w szafie.

Pobierz aplikację Washster