Pobierz aplikację Washster
Pobierz aplikację Washster
Home / Single Post

Single Post

19 mar
Posted by:  Washster

Plamy z długopisu? Nie taki diabeł straszny, jak go malują

Plama z długopisu bardzo często pojawia się na odzieży, szczególnie uczniów, ale także jest zmorą pracowników biurowych i innych zawodów, gdzie długopis jest niezbędnym narzędziem pracy. Panuje kilka stereotypów na temat plam z długopisu. Jeden z nich mówi, że tego typu zabrudzenia nie sposób usunąć z tkaniny, co oznacza, że nadaje się ona do wyrzucenia. Drugi wskazuje, że jednym sposobem jest zastosowanie zmywacza do lakieru, który nadaje się do wykorzystania tylko w przypadku bardzo mocnych i odpornych tkanin.

Okazuje się jednak, że prawda jest inna, a plamy z długopisu można wybawić za pomocą ogólnie dostępnych produktów. Warto zapoznać się z nimi i już nie martwic się porysowanymi spodniami dziecka, czy ulubioną bluzką, na której odcisnęły się ślady długopisu.

Najlepsze sposoby na plamy z długopisu

Przystępując do usuwania plam (nie tylko tych pozostawionych przez długopis), trzeba pamiętać, że im szybciej plama zostanie zauważona i potraktowana odpowiednim środkiem, tym większe są szanse na jej całkowite usunięcie.

  1. Na całkiem świeże plamy dobrze działa kwaśne mleko – należy zamoczyć w nim zabrudzoną odzież na około jedną godzinę, a potem dokładnie spłukać zimną czystą wodą i w standardowy sposób wyprać.
  2. Na tusz z długopisu, również te nieco zaschnięte dobrze działa sok z cytryny. Podobnie, jak w przypadku kwaśnego mleka, zabrudzoną tkaninę należy zamoczyć w soku, a następnie wypłukać i wyprać. Alternatywą dla tego rozwiązania jest zastosowanie kwasu cytrynowego, którym posypuje się plamę. Po kilku minutach odzież należy dokładnie wypłukać pod bieżącym strumieniem wody.
  3. Z plamami z długopisu dobrze poradzi sobie również krem do golenia. Rozprowadza się go w dużej ilości na zabrudzeniu, a następnie pozostawia do wchłonięcia nawet do kilku godzin. Po tym czasie tak zabezpieczona tkaninę pierze się w ciepłej wodzie.
  4. Można także skorzystać ze sposobu znanym naszym babkom i spróbować usunąć plamę z ubrania pocierając ją nieco zmoczonym szarym mydłem (gdy plama nie wchłonęła się jeszcze bardzo w strukturę tkaniny sprawdza się również zwykłe mydło toaletowe).
  5. Pomidor i mleko – świeżo pobrudzona odzież można również wyprać w mleku lub położyć na poplamionym miejscu rozkrojonego pomidora, a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Po kolejnym praniu plama powinna zniknąć całkowicie.
  6. Jeśli chodzi o delikatną odzież, wykonaną z lnu czy bawełny dobrze sprawdza się potraktowanie plamy roztworem gorącej gliceryny, octu czy alkoholu. Sprawdza się również terpentyna, jak i roztwór kwasu szczawiowego.

W przypadku kwasu szczawiowego należy rozpuścić go w szklance wody (około 1/2 łyżeczki), a następnie w tak przygotowanym roztworze zmoczyć plamę, pamiętając o uprzednim związaniu tkaniny wokół niej, co sprawi, że się nie powiększy.  Po upływie 3 minut należy tkaninę dobrze wypłukać i wyprać w wodzie z mydłem.

Innym ze sposobów pozbycia się uciążliwego zabrudzenia jest wykorzystanie lakieru do włosów, który zazwyczaj każda kobieta ma na podorędziu. Zabrudzone miejsce moczy się w wodzie, aby usunąć z niego nadmiar tuszu, który jeszcze nie wszedł w głąb tkaniny. Należy zwrócić uwagę, że nie należy pocierać zabrudzenia, gdyż może dojść do jego rozprzestrzenienia. Najlepiej skorzystać z ręcznika papierowego, który pomoczony w wodzie lub szmatki. Gdy plama wyschnie, wkłada się pod nią listek ręcznika papierowego, a następnie powierzchnię plamy obficie spryskuje lakierem do włosów i nakrywa kolejnym kawałkiem ręcznika i dociska. Tusz z długopisu powinien wniknąć w powierzchnię ręcznika. Po kilku minutach można włożyć odzież do prania, aby pozbyć się resztek zabrudzeń.

Plamy z długopisu na podłodze i innych powierzchniach – to również nie jest problem

Kreatywność i ekspresja dzieci nie ma granic, nic więc dziwnego, że plamy z długopisu pojawiają się na podłodze, czy obiciach mebli. Takie wypadki zdarzają się również dorosłym, gdyż często wystarczy tylko chwila nieuwagi. Na szczęście również na to są domowe sposoby!

Plam z długopisu na podłodze można pozbyć się, szybko traktując je pastą do zębów – wciera się ją w poplamione miejsce i pozostawia na około 24 godziny. Po upływie tego czasu, powierzchnie należy umyć ciepłą wodą z detergentem. W przypadku obić skórzanych warto spróbować delikatnie pocierać ją wacikiem zamoczonym w zmywaczu do paznokci. Ze świeżym plamami z długopisu dobrze radzi sobie także tradycyjna gumka do gumowania. Jeśli chodzi o powierzchnie z plastiku lub winylu, w przypadku ich zabrudzenia długopisem bardzo dobrze działa olejek eukaliptusowy, którym za pomocą namoczonej ściereczki przeciera się powierzchnię.

Warto o tym pamiętać!

Zanim podejmie się próby usunięcia plamy, warto sprawdzić wytrzymałość materiału w jakimś niewidocznym miejscu, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci odbarwionej tkaniny, która całkowicie wyeliminuje daną odzież z użycia. W sytuacji, gdy domowe sposoby nie zadziałają, można sięgnąć, po rozwiązania dostępne na sklepowych pólkach, pamiętając przy tym, że należy je stosować  zgodnie z zaleceniem producenta.