Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Domowe sposoby usuwania plam.
Choć na rynku pojawia się coraz więcej odplamiaczy do zadań specjalnych, a producenci chemii do prania prześcigają się w reklamach, stare, domowe sposoby, jakimi nasze babcie wywabiały trudne plamy i zabrudzenia często okazują się skuteczniejsze od najdroższego proszku do prania.
Plamy z kosmetyków, jedzenia, smaru, na ubraniach, pościeli czy dywanach – często spędzają sen z powiek gospodyń domowych. Chociaż najczęściej decydujemy się na porządne szorowanie zabrudzonej powierzchni tkaniny czy intensywne atakowanie jej odplamiaczem, szybko dojdziemy do wniosku, że nasze zabiegi nic nie dają. Czasami wyłącznie rozmazują brudzącą substancję na większej powierzchni.
Jak skutecznie pozbyć się najbardziej uporczywych plam? Poniżej krótki samouczek.
Usuwanie plam ze smaru
Smar to chyba jedno z najbardziej uporczywych zabrudzeń. Nie poprawia sytuacji fakt, że w wielu przypadkach czas między zabrudzeniem i odplamianiem może być całkiem długi – nikt przecież nie porzuci „grzebania w samochodzie” z powodu plamy, prawda? Na szczęście, aby skutecznie wywabić smar z tkaniny wystarczy sięgnąć po „odplamiacz”, który z pewnością jest w każdym domu. Jest nim masło.
Pod plamę należy podłożyć ręcznik papierowy, następnie na zabrudzone miejsce nanieść masło i pozostawić na 15 minut. Następnie pierzemy ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń lub proszku do prania i szarego mydła.
Można użyć również samego szarego mydła – natrzeć plamę grubą warstwą mydła i po około 20 minutach wyprać w pralce.
Plamy z krwi
W przypadku świeżych plam wystarczy przepłukać tkaninę w zimnej wodzie z dodatkiem soli i resztę zostawić pralce. Jeśli plama jest zaschnięta, dobrze namoczyć ubranie w zimnej wodzie przez kilka godzin, a potem uprać jak zwykle. Należy kategorycznie pamiętać, żeby nie wywabiać plam z krwi ciepłą wodą – wysoka temperatura utrwali tylko plamę na tkaninie i będzie zdecydowanie trudniej je usunąć.
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Kto podczas spaceru po lesie nigdy nie usiadł na świeżo ściętej sośnie, ten nie wie, co to koszmar! Plamy z żywicy to jedne z najtrudniejszych do usunięcia plam -żywica zupełnie nie rozpuszcza się w wodzie, a jej kleista struktura sprawia, że podczas szorowania tylko mocniej wnika w tkaninę. Na szczęście nasze babcie wymyśliły dobry sposób nawet na takie plamy.
Jeśli żywica na ubraniu wciąż się klei, dobrze jest włożyć ubranie w woreczku do zamrażarki na godzinę – aż substancja stężeje. Stężałą żywicę można usunąć zdrapując ją ostrożnie tępą stroną noża.
W przypadku, gdy substancja wniknęła głęboko we włókna tkaniny i po zdrapaniu nadal pozostałą plama, jako wywabiacz warto użyć szmatki nasączonej terpentyną, acetonem lub denaturatem. Warto jednak zachować ostrożność – zbyt mocne tarcie może odbarwić tkaninę. Następnie wrzucamy ubranie do pralki i pierzemy zgodnie z zaleceniami producenta.
Uporczywe plamy z trawy
Plamy z trawy mogą być trudne do usunięcia ze względu na chlorofil – zielony barwnik o właściwościach silnie barwiących. Podobnie, jak w przypadku plam z krwi, pierwszym etapem wywabiania plamy z trawy będzie namoczenie ubrania w zimnej wodzie. Następnie plamę spryskujemy sokiem z cytryny, lub wcieramy w nią kwasek cytrynowy. Pocieramy i spłukujemy. Jeśli plama była intensywna być może trzeba będzie powtórzyć „cytrynową” część wywabiania. W przypadku białych obrań jako odplamiacz sprawdzi się woda utleniona – zwilżamy plamę, zostawiamy na pół godziny i pierzemy w zimnej wodzie.
Żółte plamy pod pachami
Pot potrafi nie tylko brzydko pachnieć, ale jego skład chemiczny sprawia, że białe i jasne ubrania mogą żółknąć – zwłaszcza pod pachami, gdzie pocimy się najintensywniej. Żeby pozbyć się tych paskudnych plam można podczas prania koszul wykorzystać środki dostępne w każdej kuchni – ocet, cytrynę, aspirynę czy pastę do zębów. Nanosimy wybrany specyfik na plamę i pozostawiamy na 15-20 minut, a następnie zapieramy ręcznie i wrzucamy do pralki.