Pobierz aplikację Washster
Pobierz aplikację Washster
Home / Single Post

Single Post

07 sty
Posted by:  Washster

Jak prać ręczniki?

Puszyste i pachnące świeżością ręczniki w kolorze dobranym pod kolor łazienki spełniają nie tylko funkcję użytkową, ale również estetyczną i dekoracyjną. Porządnej jakości ręczniki to jednak wbrew pozorom spory wydatek, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać, by jak najdłużej stanowiły nie tylko przyjemne zakończenie kąpieli ale również ozdobę naszej łazienki. Innymi słowy – jak prać ręczniki?

Jak prać ręczniki by zachować ich właściwości na dłużej?

Aby zachować nasze ręczniki w odpowiedniej kondycji należy odpowiednio je prać. Pozwoli to dłużej cieszyć się ich puszystością, ale również sprawi, że kolory pozostaną żywe, a ręcznik na długo zachowa wysoką chłonność i będzie przyjemny w dotyku. Podobnie jak w przypadku pościeli, złotą zasadą jest pierwsze pranie zaraz po przyniesieniu ręczniku ze sklepu. Po pierwsze po to, a by usunąć z ręcznika wszystkie pozostałości i nieczystości związane zarówno z produkcją jak i z transportem i przechowywaniem na półce sklepowej
Po drugie, świeżo zakupiony nigdy nie prany ręcznik nie będzie chłonął wilgoci, więc użycie go po kąpieli tylko nas zirytuje.
Najlepszą wskazówką odnośnie prania będą zalecenia producenta, ale poniżej mamy kilka dodatkowych.

Segregacja w praniu

Aby ręczniki na dłużej zachowały swoją puszystość nie należy łączyć ich z innym praniem, nawet jeśli to tylko bielizna. Dodatkowo, ze względu na zjawisko pylenia ręcznika przy pierwszych kilku praniach ryzykujemy, że do innych rzeczy wrzuconych do pralki przykleją się kłaczki i włókna z pranych ręczników i trzeba będzie wyprać je ponownie.
Dobrze też zadbać o to, żeby bęben pralki nie był przeładowany – lepiej wrzucić jeden ręcznik mniej niż więcej. Dzięki temu woda w pralce swobodniej będzie przepływać przez ręcznik, co wydłuży ich puszystość.
Oczywista jest segregacja kolorystyczna – ręczniki, zwłaszcza nowe często farbują, a jasne ręczniki prane z kolorowymi mogą po prostu zszarzeć.

Temperatura i technika prania

Należy unikać gotowania ręczników w temperaturze 90 stopni – szybko tracą one puszystość, a materiał szybko się niszczy. Jedynie ręczniki hotelowe lub szpitalne należy wygotowywać, by odpowiednio zadbać o ich higienę. W domu jest to niewskazane. W zależności od producenta ręczniki pierzemy w temperaturze 40 – 60 stopni. Jeśli chodzi o detergent, zdecydowanie lepiej sprawdzają się te w żelu lub w płynie, ze względu na to, że proszek gorzej wypłukuje się z puszystego materiału ręcznika. Nie należy również stosować płynów zmiękczających, gdyż obniżą one chłonność ręczników.
Warto również dobierać środki piorące do kolorystyki – białe ręczniki nie będą szarzeć, jeśli użyjemy proszku do białego prania. Nie zaleca się stosowania wybielaczy, które mocno osłabiają włókna ręczników.
Dobrym sposobem na utrzymanie puszystości ręcznika na dłużej, a przy okazji zapewnienie dodatkowej świeżości i uniknięcia zapachu mokrego ręcznika po użyciu jest dodanie szklanki białego octu do prania.

Jak często prać ręczniki?

Częstotliwość prania ręczników jest kwestią indywidualną. Warto jednak wziąć pod uwagę to, jak często jest używany, ale też jakie warunki panują w łazience. Jeśli pomieszczenie jest słabo wentylowane i panuje w nim spora wilgoć, to są to najlepsze warunki dla wylęgania bakterii. Dlatego jeśli para wodna po kąpieli długo się utrzymuje, ręczniki warto prać nawet co kilka dni, żeby zapewnić odpowiedni poziom higieny. Wiadomym jest, że ręczniki używane w czasie choroby należy prać jak najczęściej. Ze względów higieny warto też często prać ręczniki używane do wycierania rąk.