Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Jak prać pościel?
Łóżko jest miejscem, w którym spędzamy lwią część swego życia. Podstawową jego funkcją jest zapewnienie organizmowi odpoczynku i regeneracji poprzez zdrowy i wydajny sen. Dlatego o łóżko w aspekcie ogólnym warto dobrze dbać – efektywny sen to lepsze samopoczucie, wydajniejsza odporność i choroby i gwarancja prawidłowego wypoczynku nocnego. Oprócz odpowiedniego łóżka i materaca równie ważne jest to pod czym śpimy. Odpowiednio dobrana pościel może przynieść ulgę w upalne noce, a zimą zapewnić odpowiedni komfort cieplny. Zakup pościeli to jedno, ale jak prać ją tak, by na długi czas zachowała wszystkie swoje walory zarówno funkcjonalne jak i estetyczne? Przeczytaj jak prać pościel aby jeszcze lepiej spełniała ona swoje funkcje.
Jak prawidłowo prać pościel?
W zależności od materiału, z jakiego została uszyta, pranie pościeli będzie przebiegało w różnych temperaturach i przy użyciu konkretnych detergentów, Jeżeli chcemy, żeby nasza pościel długo pozostawała świeża, zachowała swój kształt oraz kolory, należy podejść do prania z odpowiednią pieczą. To gwarantuje nam komfortowy sen i radość z długiego użytkowania ulubionej pościeli.
Warto pamiętać o tym, że poszewki na poduszki oraz same poduszki wymagają zdecydowanie częstszego prania niż poszwy, kołdry, czy koce.
Zdecydowaną większość pościeli można swobodnie prać w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza.
Pierwszym wskaźnikiem będą z pewnością metki lub wytyczne producenta umieszczone na opakowaniu. Jeśli jednak metki nie ma, bądź jest nieczytelna, a opakowanie dawno wylądowało w koszu, poniżej krótkie przypomnienie. Każdą poście zapinaną na guzii warto odwrócić na lewą stronę i zapiąć – dzięki temu zabezpieczymy guziki przed oderwaniem podczas prania.W jakiej temperaturze prać pościel z bawełny i satyny?
Satyna jest jednym z najczęściej wybranych materiałów do szycia pościeli. Przyjemna w dotyku, delikatna i obojętna termicznie króluje w krainie pościeli. Należy prać ją w temperaturze 40-60 stopni, programem do pościeli lub dla tkanin delikatnych. Użyty detergent również powinien być przeznaczony do prania tkanin delikatnych, jeśli chcemy na długo zachować strukturę i kolory. Nie wymaga prasowania, a jeśli chcemy, żeby po praniu nie miała zagnieceń, warto zmniejszyć tempo wirowania lub zrezygnować z niego całkowicie, a pościel wywiesić lekko wilgotną w przewiewnym miejscu.
W jakiej temperaturze prać pościel z kory?
Kora to również bardzo popularny materiał pościelowy. Tani, łatwy w farbowaniu i użytkowaniu. Właściwa temperatura dla kory również waha się w granicach 40-60 stopni. Warto jednak pamiętać o tym, że im bardziej nasycone kolory pościeli, tym niższa temperatura jest zalecana. Kory nie należy również wirować ani prasować, gdyż skraca to jej żywotność. Wilgotne pranie najlepiej wywiesić w przewiewnym miejscu.
Pościel z flaneli – jak prać?
Pościel flanelowa jest często wybierana w okresie zimowym, ze względu na fakt, że dobrze utrzymuje ona ciepło oddane z ciała. Równie często ze względu na to, że jest miła w dotyku, wybierana jest do uszycia pościeli dziecięcej i niemowlęcej. Jej termodynamika dodatkowo wpływa korzystnie na niemowlęta w pierwszych miesiącach życia, które mają jeszcze problemy z prawidłowym utrzymaniem ciepła.
W praniu flaneli należy używać delikatnych detergentów, które nie będą powodowały blaknięcia kolorów i mechacenia. Zalecana temperatura prania to 40 stopni. Aby utrzymać delikatność tkaniny warto dodać zmiękczającego płynu do płukania.
Pościel antyalergiczna – metody prania
Osoby posiadające alergie powinny prać swoją pościel częściej, ze względu na osadzające się w niej roztocza i kurz. Temperatura prania może być różna, w zależności od zaleceń producentów, dlatego warto je zapamiętać lub zapisać tuż po kupnie nowego kompletu. W sprzedaży są odpowiednie detergenty do pościeli antyalergicznej, które dodatkowo niszczą znajdujące się w niej mikroby nawet w niskich temperaturach prania.
Dobrą praktyką odnośnie pościeli jest upranie nowego kompletu zaraz po jego zakupieniu. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku pościeli dziecięcej oraz tej przeznaczonej dla alergików. Dzięki temu można pozbyć się nie tylko charakterystycznego zapachu „nowości”, ale również usuniemy wszystkie mikrozanieczyszczenia pozostałe po produkcji.