Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Symbole prania na metkach – jak je czytać, co oznaczają?
Metki na ubraniu, ręczniku czy innym materiałowym produkcie zawierają informacje dotyczące metody prania, suszenia, prasowania danego produktu. Na metce zazwyczaj znajduje się 5 symboli. Są one bardzo przydatne, jeżeli nie chcemy, aby rzecz, którą np. pierzemy uległa zniszczeniu. Jednak okazuje się, że nie każdy umie prawidłowo odczytać zawarty na metce komunikat. Z naszego małego poradnika dowiesz się jak odczytać zamieszczone symbole dotyczące prania.
Jaki prawidłowo wykonywać pranie? Oznaczenia na metkach.
W zależności od rodzaju tkaniny, pranie wykonujemy w różnej temperaturze wody. Im materiał delikatniejszy, tym temperatura musi być mniejsza. Jeżeli woda będzie za gorąca, ubranie może się skurczyć czy odbarwić. Dla niektórych ubrań odpowiednie jest wyłącznie pranie ręczne, a dla innych pranie chemiczne.
Pranie normalne – jest to najczęściej wybierana forma prania. Odzież prana w normalnych warunkach nie wymaga specjalnego traktowania. Tak możemy prać m.in.: T-shirty, większość bielizny, bluzki, legginsy, obrusy. Pranie takie symbolizuje miska bez żadnych podkreślników. W środku miski zamieszczona jest temperatura, w jakiej należy zrobić pranie. Może być oznaczona liczbami lub kropkami. Jest to temperatura maksymalna, w jakiej należy robić pranie. Oznaczenia prania normalnego są następujące:
lub – Pranie normalne w maksymalnej temperaturze 30 ℃
lub – Pranie normalne w maksymalnej temperaturze 40 ℃
lub – Pranie normalne w maksymalnej temperaturze 60 ℃
lub – Pranie normalne w maksymalnej temperaturze 90 ℃
Pranie z zachowaniem ostrożności
Pranie z zachowaniem ostrożności – charakteryzuje je piktogram przedstawiający miskę (jak w praniu normalnym), podkreśloną od spodu jedną kreską. Widząc takie oznaczenie, musimy ustawić pralkę na program tkanin delikatnych. Tutaj także możemy mieć oznaczenia, odnośnie maksymalnej temperatury. Symbole w tej opcji wyglądają następująco:
– Pranie z zachowaniem ostrożności w maksymalnej temperaturze 30 ℃
– Pranie z zachowaniem ostrożności w maksymalnej temperaturze 40 ℃
– Pranie z zachowaniem ostrożności w maksymalnej temperaturze 60 ℃
– Pranie z zachowaniem ostrożności w maksymalnej temperaturze 90 ℃
Piktogramy w tej opcji prania mogą mieć także podaną temperaturę w postaci:
Pranie delikatne
Pranie delikatne – to najdelikatniejszy sposób prania w pralce. Podczas niego pralka wykonuje bardzo łagodne ruchy bębna. Taką metodą wypierzemy rajstopy czy bardzo delikatną koronkową bieliznę. Symbole są takie same jak w poprzedniej wersji prania, z tą różnicą, że tutaj mamy dwie kreski pod miską. Oznacza się je następująco:
I tak od lewej do prawej mamy:
- pranie delikatne w maksymalnej temperaturze 30 ℃
- pranie delikatne w maksymalnej temperaturze 40 ℃
- pranie delikatne w maksymalnej temperaturze 60 ℃
- pranie delikatne w maksymalnej temperaturze 90 ℃
Tutaj też możemy spotkać się z symbolem, gdzie temperatura jest podana liczbowo:
Pranie ręczne
Pranie ręczne – przeznaczone jest do bardzo delikatnych tkanin, które mogłyby uszkodzić się w pralce, nawet podczas prania bardzo delikatnego. Takim materiałem jest jedwab, moher, atłas czy wełna. Pranie w rękach jest oznaczone miską z włożoną dłonią.
Nie prać na sucho
Nie prać na sucho – Istnieją takie materiały, których nie należy prać na mokro i trzeba je wyczyścić na sucho. Ta metoda jest praniem chemicznym i najczęściej wykonywana jest w pralni. Za pomocą odpowiednio dobranych środków, a czasem specjalistycznego sprzętu pralnia dokładnie wyczyści nam takie ubrania. Są one oznaczone za pomocą przekreślonej miski.
Jak prać poszczególne materiały?
Warto wiedzieć, jak prać dany materiał, aby za każdym razem nie sprawdzać zawartości metki. Poniżej kilka przykładów, najczęściej noszonych ubrań.
Pranie jeansów
Aby nie stracić koloru, najlepiej prać wyroby z jeansu w temperaturze 30 ℃. Gdy temperatura prania jest wyższa, mogą szybciej wypłowieć i stracić intensywność koloru.
Pranie koszul
Koszule bawełniane i z włókien sztucznych należy prać w maksymalnie 40 ℃. Wyższa temperatura może sprawić, że koszula się skurczy i stanie się za ciasna. Pamiętajmy też, aby nie prać białych koszul z kolorowymi (dotyczy to każdego prania), bo może okazać się, że nadaje się tylko do wyrzucenia.
Pranie wełny
Wełnę najbezpieczniej prać w rękach. Gdy upierzemy wełniany sweter nieprawidłowo, może się sfilcować i zmechacić. Nie zaleca się także wyżymania wełnianych ubrań. Wełniane ubranie najlepiej położyć na ręczniku, na płaskiej powierzchni, nadać mu odpowiedni kształt i zostawić do wyschnięcia.
Pranie kurtek ortalionowych
Choć ortalion pomału wychodzi z mody, w deszczowe dni ortalionowe kurtki sprawdzają się znakomicie. Ortalion można wyczyścić mokra ściereczką z płynem do prania lub proszkiem. Możemy go uprać spokojnie w pralce, gdyż materiał jest wytrzymały i nie łatwo ulega zniszczeniom. Można ją uprać w temperaturze 40 ℃.