Pobierz aplikację Washster
Pobierz aplikację Washster
Home / Single Post

Single Post

10 mar
Posted by:  Washster

Jak skutecznie usunąć plamy z krwi?

Ubrania często ulegają zabrudzeniom. Jest to jak najbardziej normalne. Jednak istnieją plamy, które są naprawdę trudne i nie chcą zniknąć z powierzchni ubrania. Jednym z takich zabrudzeń są plamy z krwi. Jak skutecznie sprać krew?

Wywabianie plam z krwi

Chyba większość osób ubrudziła kiedyś ubrania czy inny materiał bawełniany krwią. Warto na wstępie zaznaczyć, że usuwanie krwi wymaga cierpliwości i sprawdzonych sposobów. Należy pamiętać także o kilku zasadach, które mogą pomóc w procesie czyszczenia. Plamę z krwi przede wszystkim trzeba usuwać wtedy, gdy jest ona jeszcze świeża. Pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do tego, aby plama zaschła. Wtedy jej spieranie będzie znacznie trudniejsze. Kolejną zasadą, o której należy pamiętać jest fakt, że plamy z krwi nie powinno się usuwać za pomocą gorącej wody. Najlepiej wykorzystać w tym celu wręcz lodowatą. Oczywiście można usuwać takie plamy, wykorzystując w tym celu środki chemiczne, na przykład wybielacze, jeśli plama pojawiła się na jasnych ubraniach. Jednak istnieje wiele sprawdzonych, domowych sposobów, które pomagają skutecznie pozbyć się zabrudzenia. Przydać się w tym może sok z cytryny, sól kuchenna i woda utleniona.

Jak sprać krew za pomocą soli kuchennej?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów, na pozbycie się plamy z krwi jest wykorzystanie soli kuchennej. Proces czyszczenia nie jest trudny. Powstałą plamę wystarczy bowiem posypać solą kuchenną i pozostawić na co najmniej godzinę. Niektórzy zamiast soli wykorzystują sodę oczyszczoną, która również świetnie się sprawdza. Po wyznaczonym czasie plamę należy spłukać pod zimną wodą. Co w przypadku jeśli plama jest zaschnięta? Wtedy konieczne będzie przygotowanie roztworu. Należy jednak zwracać tutaj uwagę na rodzaj tkaniny. Jeśli materiał jest dość delikatny, należy przygotować roztwór wodny z jednego litra wody i 2 łyżek soli. W przypadku innych materiałów można stosować około 4 łyżki soli.

Zimny strumień wody

Jak już zostało to wspomniane, krew najszybciej można usunąć za pomocą zimnej, wręcz lodowatej wody. Zabrudzony materiał wystarczy umieścić pod bieżącym strumieniem wody. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać, pocierając plamę szarym mydłem. Takie rozwiązanie na pewno pomoże usunąć zabrudzenie ze świeżą plamą krwi. Jednak jeśli zdążyła ona już zaschnąć, lepszym rozwiązaniem będzie namoczenie materiału na kilka godzin w zimnej wodzie. Do niej można również dodać skrawki pociętego, szarego mydła. Po kilku godzinach materiał można wyciągnąć. W tym przypadku podczas usuwania plamy przydatna okaże się sztywna szczotka, którą powinno się pocierać plamę.

Woda utleniona na plamy z krwi

Popularnym sposobem, który pomaga pozbyć się krwi z białych tkanin jest wykorzystanie wody utlenionej. Stosuje się ją tylko w przypadku białych ubrań, gdyż woda utleniona może powodować delikatne odbarwienie. Świeżą plamę z krwi wystarczy polać wodą utlenioną i odczekać kilka chwil. Następnie wystarczy spłukać ją zimną wodą. W przypadku zaschniętej plamy, konieczne będzie sporządzenie roztworu, w którym pozostawia się materiał na kilka godzin. Na jeden litr wody zaleca się dodać około 200 ml wody utlenionej. W wielu sklepach z produktami chemicznymi można zakupić także boraks. Jest on najczęściej sprzedawany w formie 10-procentowego roztworu. Można go wykorzystywać w przypadku plam powstałych na jedwabiu. Boraks trzeba rozrobić z odrobiną amoniaku. W takiej mieszaninie należy przepłukać ubranie, a następnie spłukać plamę zimną wodą.

Sok z cytryny i płyn do mycia naczyń

Plamę z krwi można usunąć także za pomocą soku z cytryny i płynu do mycia naczyń. Zaschnięte czy świeże zabrudzenie wystarczy popsikać sokiem z cytryny i pozostawić na jakiś czas. Sok ten posiada bowiem właściwości wybielające i działa praktycznie tak samo jak wybielający środek chemiczny. Jednak nie niszczy on tym samym materiału. Płyn do mycia naczyń również jest skuteczny podczas usuwania plam. W tym przypadku należy jednak wybierać taki płyn, którego barwa nie jest zbyt intensywna. Na plamę wycisnąć należy kilka kropel płynu, a następnie ubranie wrzucić do pralki. Płynu do naczyń nie zaleca się używać w przypadku wyjątkowo delikatnych tkanin.

Krochmal

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się plamy z krwi jest jest przygotowanie roztworu z krochmalu. Należy rozrobić go z zimną, a najlepiej lodowatą wodą. Tak przygotowaną mieszankę nakłada się na plamę i czeka, aż całość zaschnie. Potem wystarczy usunąć plamę za pomocą szmatki. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku plam powstałych na łóżkach czy narożnikach. Co prawda za pierwszym razem nie jest możliwe całkowite pozbycie się plamy. Proces ten trzeba powtarzać, dopóki krew całkowicie zniknie z powierzchni materiału.

Usuwanie plam z krwi wymaga przede wszystkim cierpliwości. Plama ta nie jest łatwa w spieraniu. Wykorzystując domowe sposoby można pozbyć się niechcianego zabrudzenia, jednak czasami konieczne jest zakupienie środków chemicznych, takich jak wybielacze, gdyż plamy bywają bardzo uparte i nie chcą zniknąć z materiału.